< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

8 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 8. година пред новата ера, 8. од првиот милениум п.н.е., 8. од 1 век п.н.е. и осма од 0-тите п.н.е.

9 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар9 п.н.е.
VIII п.н.е.
Ab urbe condita745
Старогрчка ера192.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4742
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−601
Берберски календар942
Будистички календар536
Бурмански календар−646
Византиски календар5500–5501
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2688 или 2628
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2689 или 2629
Коптски календар−292 – −291
Етиопски календар−16 – −15
Еврејски календар3752–3753
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера48–49
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3092–3093
Холоценски календар9992
Ирански календар630 п.п. – 629 п.п.
Исламски календар649 п.х. – 648 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар9 п.н.е.
VIII п.н.е.
Корејски календар2325
Мингуо-календар1920 пред Р. Кина
民前1920年
Нанакшахи−1476
Селевкидски календар303/304 г.г.
Тајландски сончев календар534–535
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
118 или −263 или −1035
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
119 или −262 или −1034

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5500 и 5501 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4742 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3752 и 3753 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 745.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 8 година се протега во 2628 и 2629, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2688 и 2689 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 535. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 648 и 647 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...