< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

16 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 16. година пред новата ера, 16. од првиот милениум п.н.е., 16. од 1 век п.н.е. и седма од 10-тите п.н.е.

17 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар17 п.н.е.
XVI п.н.е.
Ab urbe condita737
Старогрчка ера190.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4734
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−609
Берберски календар934
Будистички календар528
Бурмански календар−654
Византиски календар5492–5493
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
2680 или 2620
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
2681 или 2621
Коптски календар−300 – −299
Етиопски календар−24 – −23
Еврејски календар3744–3745
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера40–41
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3084–3085
Холоценски календар9984
Ирански календар638 п.п. – 637 п.п.
Исламски календар658 п.х. – 657 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар17 п.н.е.
XVI п.н.е.
Корејски календар2317
Мингуо-календар1928 пред Р. Кина
民前1928年
Нанакшахи−1484
Селевкидски календар295/296 г.г.
Тајландски сончев календар526–527
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
110 или −271 или −1043
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
111 или −270 или −1042

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5492 и 5493 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4734 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3744 и 3745 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 737.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 16 година се протега во 2620 и 2621, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2680 и 2681 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 527. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 657 и 656 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...