< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

54 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 54. година пред новата ера, 54. од првиот милениум п.н.е., 54. од 1 век п.н.е. и петта од 50-тите п.н.е.

55 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар55 п.н.е.
LIV п.н.е.
Ab urbe condita699
Староегипетска ераXXXIII династија, 269
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 26
Старогрчка ера1811.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4696
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−647
Берберски календар896
Будистички календар490
Бурмански календар−692
Византиски календар5454–5455
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
2642 или 2582
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
2643 или 2583
Коптски календар−338 – −337
Етиопски календар−62 – −61
Еврејски календар3706–3707
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2–3
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3046–3047
Холоценски календар9946
Ирански календар676 п.п. – 675 п.п.
Исламски календар697 п.х. – 696 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2279
Мингуо-календар1966 пред Р. Кина
民前1966年
Нанакшахи−1522
Селевкидски календар257/258 г.г.
Тајландски сончев календар488–489
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
72 или −309 или −1081
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
73 или −308 или −1080

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5454 и 5455 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4696 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3706 и 3707 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 699.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 54 година се протега во 2582 и 2583, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2642 и 2643 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 489. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 696 и 695 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...