< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

55 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 55. година пред новата ера, 55. од првиот милениум п.н.е., 55. од 1 век п.н.е. и шеста од 50-тите п.н.е.

56 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар56 п.н.е.
LV п.н.е.
Ab urbe condita698
Староегипетска ераXXXIII династија, 268
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 25
Старогрчка ера1811. олимпијада (победник
Асирски календар4695
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−648
Берберски календар895
Будистички календар489
Бурмански календар−693
Византиски календар5453–5454
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
2641 или 2581
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
2642 или 2582
Коптски календар−339 – −338
Етиопски календар−63 – −62
Еврејски календар3705–3706
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1–2
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3045–3046
Холоценски календар9945
Ирански календар677 п.п. – 676 п.п.
Исламски календар698 п.х. – 697 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2278
Мингуо-календар1967 пред Р. Кина
民前1967年
Нанакшахи−1523
Селевкидски календар256/257 г.г.
Тајландски сончев календар487–488
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
71 или −310 или −1082
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
72 или −309 или −1081

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5453 и 5454 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4695 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3705 и 3706 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 698.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 55 година се протега во 2581 и 2582, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2641 и 2642 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 488. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 697 и 696 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...