< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

7 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 7. година пред новата ера, 7. од првиот милениум п.н.е., 7. од 1 век п.н.е. и седма од 0-тите п.н.е.

8 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар8 п.н.е.
VII п.н.е.
Ab urbe condita746
Старогрчка ера193. олимпијада (победник
Асирски календар4743
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−600
Берберски календар943
Будистички календар537
Бурмански календар−645
Византиски календар5501–5502
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2689 или 2629
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2690 или 2630
Коптски календар−291 – −290
Етиопски календар−15 – −14
Еврејски календар3753–3754
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера49–50
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3093–3094
Холоценски календар9993
Ирански календар629 п.п. – 628 п.п.
Исламски календар648 п.х. – 647 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар8 п.н.е.
VII п.н.е.
Корејски календар2326
Мингуо-календар1919 пред Р. Кина
民前1919年
Нанакшахи−1475
Селевкидски календар304/305 г.г.
Тајландски сончев календар535–536
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
119 или −262 или −1034
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
120 или −261 или −1033

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5501 и 5502 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4743 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3753 и 3754 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 746.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 7 година се протега во 2629 и 2630, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2689 и 2690 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 536. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 647 и 646 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...