< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

14 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 14. година пред новата ера, 14. од првиот милениум п.н.е., 14. од 1 век п.н.е. и петта од 10-тите п.н.е.

15 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар15 п.н.е.
XIV п.н.е.
Ab urbe condita739
Старогрчка ера1911.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4736
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−607
Берберски календар936
Будистички календар530
Бурмански календар−652
Византиски календар5494–5495
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2682 или 2622
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2683 или 2623
Коптски календар−298 – −297
Етиопски календар−22 – −21
Еврејски календар3746–3747
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера42–43
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3086–3087
Холоценски календар9986
Ирански календар636 п.п. – 635 п.п.
Исламски календар656 п.х. – 655 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар15 п.н.е.
XIV п.н.е.
Корејски календар2319
Мингуо-календар1926 пред Р. Кина
民前1926年
Нанакшахи−1482
Селевкидски календар297/298 г.г.
Тајландски сончев календар528–529
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
112 или −269 или −1041
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
113 или −268 или −1040

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5494 и 5495 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4736 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3746 и 3747 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 739.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 14 година се протега во 2622 и 2623, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2682 и 2683 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 529. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 655 и 654 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...