< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

38 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 38. година пред новата ера, 38. од првиот милениум п.н.е., 38. од 1 век п.н.е. и деветта од 30-тите п.н.е.

39 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар39 п.н.е.
XXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita715
Староегипетска ераXXXIII династија, 285
- ФараонКлеопатра VII, 13
Старогрчка ера185.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4712
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−631
Берберски календар912
Будистички календар506
Бурмански календар−676
Византиски календар5470–5471
Кинески календар辛巳(мет. змија)
2658 или 2598
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
2659 или 2599
Коптски календар−322 – −321
Етиопски календар−46 – −45
Еврејски календар3722–3723
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера18–19
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3062–3063
Холоценски календар9962
Ирански календар660 п.п. – 659 п.п.
Исламски календар680 п.х. – 679 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар39 п.н.е.
XXXVIII п.н.е.
Корејски календар2295
Мингуо-календар1950 пред Р. Кина
民前1950年
Нанакшахи−1506
Селевкидски календар273/274 г.г.
Тајландски сончев календар504–505
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
88 или −293 или −1065
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
89 или −292 или −1064

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5470 и 5471 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4712 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3722 и 3723 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 715.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 38 година се протега во 2598 и 2599, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2658 и 2659 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 505. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 679 и 678 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...