< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

97 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 97. година пред новата ера, 97. од првиот милениум п.н.е., 97. од 1 век п.н.е. и осма од 90-тите п.н.е.

98 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар98 п.н.е.
XCVII п.н.е.
Ab urbe condita656
Староегипетска ераXXXIII династија, 226
- ФараонПтоломеј X Александар, 10
Старогрчка ера170.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4653
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−690
Берберски календар853
Будистички календар447
Бурмански календар−735
Византиски календар5411–5412
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2599 или 2539
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2600 или 2540
Коптски календар−381 – −380
Етиопски календар−105 – −104
Еврејски календар3663–3664
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−41 – −40
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3003–3004
Холоценски календар9903
Ирански календар719 п.п. – 718 п.п.
Исламски календар741 п.х. – 740 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2236
Мингуо-календар2009 пред Р. Кина
民前2009年
Нанакшахи−1565
Селевкидски календар214/215 г.г.
Тајландски сончев календар445–446
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
29 или −352 или −1124
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
30 или −351 или −1123

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5411 и 5412 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4653 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3663 и 3664 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 656.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 97 година се протега во 2539 и 2540, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2599 и 2600 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 446. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 740 и 739 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...