< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

51 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 51. година пред новата ера, 51. од првиот милениум п.н.е., 51. од 1 век п.н.е. и втора од 50-тите п.н.е.

52 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар52 п.н.е.
LI п.н.е.
Ab urbe condita702
Староегипетска ераXXXIII династија, 272
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 29
Старогрчка ера182. олимпијада (победник
Асирски календар4699
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−644
Берберски календар899
Будистички календар493
Бурмански календар−689
Византиски календар5457–5458
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
2645 или 2585
    — до —
己巳年 (зем. змија)
2646 или 2586
Коптски календар−335 – −334
Етиопски календар−59 – −58
Еврејски календар3709–3710
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера5–6
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3049–3050
Холоценски календар9949
Ирански календар673 п.п. – 672 п.п.
Исламски календар694 п.х. – 693 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2282
Мингуо-календар1963 пред Р. Кина
民前1963年
Нанакшахи−1519
Селевкидски календар260/261 г.г.
Тајландски сончев календар491–492
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
75 или −306 или −1078
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
76 или −305 или −1077

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5457 и 5458 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4699 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3709 и 3710 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 702.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 51 година се протега во 2585 и 2586, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2645 и 2646 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 492. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 693 и 692 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...