< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

12 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 12. година пред новата ера, 12. од првиот милениум п.н.е., 12. од 1 век п.н.е. и трета од 10-тите п.н.е.

13 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар13 п.н.е.
XII п.н.е.
Ab urbe condita741
Старогрчка ера1911.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4738
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−605
Берберски календар938
Будистички календар532
Бурмански календар−650
Византиски календар5496–5497
Кинески календар丁未(огн. коза)
2684 или 2624
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2685 или 2625
Коптски календар−296 – −295
Етиопски календар−20 – −19
Еврејски календар3748–3749
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера44–45
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3088–3089
Холоценски календар9988
Ирански календар634 п.п. – 633 п.п.
Исламски календар654 п.х. – 652 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар13 п.н.е.
XII п.н.е.
Корејски календар2321
Мингуо-календар1924 пред Р. Кина
民前1924年
Нанакшахи−1480
Селевкидски календар299/300 г.г.
Тајландски сончев календар530–531
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
114 или −267 или −1039
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
115 или −266 или −1038

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5496 и 5497 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4738 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3748 и 3749 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 741.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 12 година се протега во 2624 и 2625, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2684 и 2685 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 531. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 653 и 651 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...