< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

25 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 25. година пред новата ера, 25. од првиот милениум п.н.е., 25. од 1 век п.н.е. и шеста од 20-тите п.н.е.

26 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар26 п.н.е.
XXV п.н.е.
Ab urbe condita728
Старогрчка ера188.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4725
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−618
Берберски календар925
Будистички календар519
Бурмански календар−663
Византиски календар5483–5484
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2671 или 2611
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2672 или 2612
Коптски календар−309 – −308
Етиопски календар−33 – −32
Еврејски календар3735–3736
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера31–32
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3075–3076
Холоценски календар9975
Ирански календар647 п.п. – 646 п.п.
Исламски календар667 п.х. – 666 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар26 п.н.е.
XXV п.н.е.
Корејски календар2308
Мингуо-календар1937 пред Р. Кина
民前1937年
Нанакшахи−1493
Селевкидски календар286/287 г.г.
Тајландски сончев календар517–518
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
101 или −280 или −1052
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
102 или −279 или −1051

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5483 и 5484 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4725 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3735 и 3736 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 728.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 25 година се протега во 2611 и 2612, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2671 и 2672 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 518. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 666 и 665 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...