< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

99 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 99. година пред новата ера, 99. од првиот милениум п.н.е., 99. од 1 век п.н.е. и последна од 90-тите п.н.е.

100 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар100 п.н.е.
XCIX п.н.е.
Ab urbe condita654
Староегипетска ераXXXIII династија, 224
- ФараонПтоломеј X Александар, 8
Старогрчка ера170. олимпијада (победник
Асирски календар4651
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−692
Берберски календар851
Будистички календар445
Бурмански календар−737
Византиски календар5409–5410
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2597 или 2537
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2598 или 2538
Коптски календар−383 – −382
Етиопски календар−107 – −106
Еврејски календар3661–3662
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−43 – −42
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3001–3002
Холоценски календар9901
Ирански календар721 п.п. – 720 п.п.
Исламски календар743 п.х. – 742 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2234
Мингуо-календар2011 пред Р. Кина
民前2011年
Нанакшахи−1567
Селевкидски календар212/213 г.г.
Тајландски сончев календар443–444
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
27 или −354 или −1126
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
28 или −353 или −1125

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5409 и 5410 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4651 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3661 и 3662 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 654.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 99 година се протега во 2537 и 2538, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2597 и 2598 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 444. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 742 и 741 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...