< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

26 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 26. година пред новата ера, 26. од првиот милениум п.н.е., 26. од 1 век п.н.е. и седма од 20-тите п.н.е.

27 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар27 п.н.е.
XXVI п.н.е.
Ab urbe condita727
Старогрчка ера188.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4724
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−619
Берберски календар924
Будистички календар518
Бурмански календар−664
Византиски календар5482–5483
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2670 или 2610
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2671 или 2611
Коптски календар−310 – −309
Етиопски календар−34 – −33
Еврејски календар3734–3735
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера30–31
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3074–3075
Холоценски календар9974
Ирански календар648 п.п. – 647 п.п.
Исламски календар668 п.х. – 667 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар27 п.н.е.
XXVI п.н.е.
Корејски календар2307
Мингуо-календар1938 пред Р. Кина
民前1938年
Нанакшахи−1494
Селевкидски календар285/286 г.г.
Тајландски сончев календар516–517
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
100 или −281 или −1053
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
101 или −280 или −1052

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5482 и 5483 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4724 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3734 и 3735 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 727.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 26 година се протега во 2610 и 2611, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2670 и 2671 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 517. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 667 и 666 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...