< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 2. година пред новата ера, 2. од првиот милениум п.н.е., 2. од 1 век п.н.е. и втора од 0-тите п.н.е.

3 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар3 п.н.е.
II п.н.е.
Ab urbe condita751
Старогрчка ера194.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4748
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−595
Берберски календар948
Будистички календар542
Бурмански календар−640
Византиски календар5506–5507
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2694 или 2634
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2695 или 2635
Коптски календар−286 – −285
Етиопски календар−10 – −9
Еврејски календар3758–3759
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера54–55
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3098–3099
Холоценски календар9998
Ирански календар624 п.п. – 623 п.п.
Исламски календар643 п.х. – 642 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар3 п.н.е.
II п.н.е.
Корејски календар2331
Мингуо-календар1914 пред Р. Кина
民前1914年
Нанакшахи−1470
Селевкидски календар309/310 г.г.
Тајландски сончев календар540–541
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
124 или −257 или −1029
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
125 или −256 или −1028

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5506 и 5507 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4748 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3758 и 3759 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 751.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2 година се протега во 2634 и 2635, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2694 и 2695 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 541. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 642 и 641 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...