< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

67 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 67. година пред новата ера, 67. од првиот милениум п.н.е., 67. од 1 век п.н.е. и осма од 60-тите п.н.е.

68 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар68 п.н.е.
LXVII п.н.е.
Ab urbe condita686
Староегипетска ераXXXIII династија, 256
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 13
Старогрчка ера178. олимпијада (победник
Асирски календар4683
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−660
Берберски календар883
Будистички календар477
Бурмански календар−705
Византиски календар5441–5442
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2629 или 2569
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2630 или 2570
Коптски календар−351 – −350
Етиопски календар−75 – −74
Еврејски календар3693–3694
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−11 – −10
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3033–3034
Холоценски календар9933
Ирански календар689 п.п. – 688 п.п.
Исламски календар710 п.х. – 709 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2266
Мингуо-календар1979 пред Р. Кина
民前1979年
Нанакшахи−1535
Селевкидски календар244/245 г.г.
Тајландски сончев календар475–476
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
59 или −322 или −1094
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
60 или −321 или −1093

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5441 и 5442 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4683 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3693 и 3694 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 686.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 67 година се протега во 2569 и 2570, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2629 и 2630 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 476. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 709 и 708 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...