< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

92 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 92. година пред новата ера, 92. од првиот милениум п.н.е., 92. од 1 век п.н.е. и трета од 90-тите п.н.е.

93 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар93 п.н.е.
XCII п.н.е.
Ab urbe condita661
Староегипетска ераXXXIII династија, 231
- ФараонПтоломеј X Александар, 15
Старогрчка ера1711.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4658
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−685
Берберски календар858
Будистички календар452
Бурмански календар−730
Византиски календар5416–5417
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2604 или 2544
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2605 или 2545
Коптски календар−376 – −375
Етиопски календар−100 – −99
Еврејски календар3668–3669
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−36 – −35
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3008–3009
Холоценски календар9908
Ирански календар714 п.п. – 713 п.п.
Исламски календар736 п.х. – 735 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2241
Мингуо-календар2004 пред Р. Кина
民前2004年
Нанакшахи−1560
Селевкидски календар219/220 г.г.
Тајландски сончев календар450–451
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
34 или −347 или −1119
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
35 или −346 или −1118

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5416 и 5417 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4658 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3668 и 3669 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 661.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 92 година се протега во 2544 и 2545, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2604 и 2605 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 451. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 735 и 734 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...