< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

66 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 66. година пред новата ера, 66. од првиот милениум п.н.е., 66. од 1 век п.н.е. и седма од 60-тите п.н.е.

67 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар67 п.н.е.
LXVI п.н.е.
Ab urbe condita687
Староегипетска ераXXXIII династија, 257
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 14
Старогрчка ера178.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4684
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−659
Берберски календар884
Будистички календар478
Бурмански календар−704
Византиски календар5442–5443
Кинески календар癸丑(вод. вол)
2630 или 2570
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
2631 или 2571
Коптски календар−350 – −349
Етиопски календар−74 – −73
Еврејски календар3694–3695
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−10 – −9
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3034–3035
Холоценски календар9934
Ирански календар688 п.п. – 687 п.п.
Исламски календар709 п.х. – 708 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2267
Мингуо-календар1978 пред Р. Кина
民前1978年
Нанакшахи−1534
Селевкидски календар245/246 г.г.
Тајландски сончев календар476–477
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
60 или −321 или −1093
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
61 или −320 или −1092

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5442 и 5443 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4684 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3694 и 3695 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 687.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 66 година се протега во 2570 и 2571, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2630 и 2631 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 477. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 708 и 707 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...