< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

46 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 46. година пред новата ера, 46. од првиот милениум п.н.е., 46. од 1 век п.н.е. и седма од 40-тите п.н.е.

47 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар47 п.н.е.
XLVI п.н.е.
Ab urbe condita707
Староегипетска ераXXXIII династија, 277
- ФараонКлеопатра VII, 5
Старогрчка ера183.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4704
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−639
Берберски календар904
Будистички календар498
Бурмански календар−684
Византиски календар5462–5463
Кинески календар癸酉(вод. петел)
2650 или 2590
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
2651 или 2591
Коптски календар−330 – −329
Етиопски календар−54 – −53
Еврејски календар3714–3715
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера10–11
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3054–3055
Холоценски календар9954
Ирански календар668 п.п. – 667 п.п.
Исламски календар689 п.х. – 688 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2287
Мингуо-календар1958 пред Р. Кина
民前1958年
Нанакшахи−1514
Селевкидски календар265/266 г.г.
Тајландски сончев календар496–497
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
80 или −301 или −1073
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
81 или −300 или −1072

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5462 и 5463 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4704 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3714 и 3715 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 707.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 46 година се протега во 2590 и 2591, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2650 и 2651 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 497. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 688 и 687 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...