< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

61 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 61. година пред новата ера, 61. од првиот милениум п.н.е., 61. од 1 век п.н.е. и втора од 60-тите п.н.е.

62 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар62 п.н.е.
LXI п.н.е.
Ab urbe condita692
Староегипетска ераXXXIII династија, 262
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 19
Старогрчка ера179.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4689
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−654
Берберски календар889
Будистички календар483
Бурмански календар−699
Византиски календар5447–5448
Кинески календар戊午(зем. коњ)
2635 или 2575
    — до —
己未年 (зем. коза)
2636 или 2576
Коптски календар−345 – −344
Етиопски календар−69 – −68
Еврејски календар3699–3700
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−5 – −4
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3039–3040
Холоценски календар9939
Ирански календар683 п.п. – 682 п.п.
Исламски календар704 п.х. – 703 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2272
Мингуо-календар1973 пред Р. Кина
民前1973年
Нанакшахи−1529
Селевкидски календар250/251 г.г.
Тајландски сончев календар481–482
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
65 или −316 или −1088
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
66 или −315 или −1087

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5447 и 5448 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4689 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3699 и 3700 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 692.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 61 година се протега во 2575 и 2576, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2635 и 2636 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 482. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 703 и 702 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...