< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

42 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 42. година пред новата ера, 42. од првиот милениум п.н.е., 42. од 1 век п.н.е. и трета од 40-тите п.н.е.

43 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар43 п.н.е.
XLII п.н.е.
Ab urbe condita711
Староегипетска ераXXXIII династија, 281
- ФараонКлеопатра VII, 9
Старогрчка ера184.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4708
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−635
Берберски календар908
Будистички календар502
Бурмански календар−680
Византиски календар5466–5467
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2654 или 2594
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2655 или 2595
Коптски календар−326 – −325
Етиопски календар−50 – −49
Еврејски календар3718–3719
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера14–15
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3058–3059
Холоценски календар9958
Ирански календар664 п.п. – 663 п.п.
Исламски календар684 п.х. – 683 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар43 п.н.е.
XLII п.н.е.
Корејски календар2291
Мингуо-календар1954 пред Р. Кина
民前1954年
Нанакшахи−1510
Селевкидски календар269/270 г.г.
Тајландски сончев календар500–501
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
84 или −297 или −1069
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
85 или −296 или −1068

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5466 и 5467 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4708 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3718 и 3719 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 711.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 42 година се протега во 2594 и 2595, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2654 и 2655 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 501. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 683 и 682 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...