< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

59 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 59. година пред новата ера, 59. од првиот милениум п.н.е., 59. од 1 век п.н.е. и последна од 50-тите п.н.е.

60 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар60 п.н.е.
LIX п.н.е.
Ab urbe condita694
Староегипетска ераXXXIII династија, 264
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 21
Старогрчка ера180. олимпијада (победник
Асирски календар4691
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−652
Берберски календар891
Будистички календар485
Бурмански календар−697
Византиски календар5449–5450
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2637 или 2577
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2638 или 2578
Коптски календар−343 – −342
Етиопски календар−67 – −66
Еврејски календар3701–3702
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−3 – −2
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3041–3042
Холоценски календар9941
Ирански календар681 п.п. – 680 п.п.
Исламски календар702 п.х. – 701 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2274
Мингуо-календар1971 пред Р. Кина
民前1971年
Нанакшахи−1527
Селевкидски календар252/253 г.г.
Тајландски сончев календар483–484
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
67 или −314 или −1086
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
68 или −313 или −1085

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5449 и 5450 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4691 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3701 и 3702 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 694.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 59 година се протега во 2577 и 2578, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2637 и 2638 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 484. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 701 и 700 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...