< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

86 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 86. година пред новата ера, 86. од првиот милениум п.н.е., 86. од 1 век п.н.е. и седма од 80-тите п.н.е.

87 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар87 п.н.е.
LXXXVI п.н.е.
Ab urbe condita667
Староегипетска ераXXXIII династија, 237
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 2
Старогрчка ера173.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4664
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−679
Берберски календар864
Будистички календар458
Бурмански календар−724
Византиски календар5422–5423
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2610 или 2550
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2611 или 2551
Коптски календар−370 – −369
Етиопски календар−94 – −93
Еврејски календар3674–3675
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−30 – −29
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3014–3015
Холоценски календар9914
Ирански календар708 п.п. – 707 п.п.
Исламски календар730 п.х. – 729 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2247
Мингуо-календар1998 пред Р. Кина
民前1998年
Нанакшахи−1554
Селевкидски календар225/226 г.г.
Тајландски сончев календар456–457
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
40 или −341 или −1113
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
41 или −340 или −1112

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5422 и 5423 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4664 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3674 и 3675 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 667.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 86 година се протега во 2550 и 2551, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2610 и 2611 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 457. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 729 и 728 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...