< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

41 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 41. година пред новата ера, 41. од првиот милениум п.н.е., 41. од 1 век п.н.е. и втора од 40-тите п.н.е.

42 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар42 п.н.е.
XLI п.н.е.
Ab urbe condita712
Староегипетска ераXXXIII династија, 282
- ФараонКлеопатра VII, 10
Старогрчка ера184.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4709
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−634
Берберски календар909
Будистички календар503
Бурмански календар−679
Византиски календар5467–5468
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
2655 или 2595
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
2656 или 2596
Коптски календар−325 – −324
Етиопски календар−49 – −48
Еврејски календар3719–3720
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера15–16
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3059–3060
Холоценски календар9959
Ирански календар663 п.п. – 662 п.п.
Исламски календар683 п.х. – 682 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар42 п.н.е.
XLI п.н.е.
Корејски календар2292
Мингуо-календар1953 пред Р. Кина
民前1953年
Нанакшахи−1509
Селевкидски календар270/271 г.г.
Тајландски сончев календар501–502
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
85 или −296 или −1068
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
86 или −295 или −1067

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5467 и 5468 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4709 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3719 и 3720 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 712.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 41 година се протега во 2595 и 2596, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2655 и 2656 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 502. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 682 и 681 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...