< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

81 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 81. година пред новата ера, 81. од првиот милениум п.н.е., 81. од 1 век п.н.е. и втора од 80-тите п.н.е.

82 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар82 п.н.е.
LXXXI п.н.е.
Ab urbe condita672
Староегипетска ераXXXIII династија, 242
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 7
Старогрчка ера174.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4669
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−674
Берберски календар869
Будистички календар463
Бурмански календар−719
Византиски календар5427–5428
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2615 или 2555
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2616 или 2556
Коптски календар−365 – −364
Етиопски календар−89 – −88
Еврејски календар3679–3680
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−25 – −24
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3019–3020
Холоценски календар9919
Ирански календар703 п.п. – 702 п.п.
Исламски календар725 п.х. – 724 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2252
Мингуо-календар1993 пред Р. Кина
民前1993年
Нанакшахи−1549
Селевкидски календар230/231 г.г.
Тајландски сончев календар461–462
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
45 или −336 или −1108
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
46 или −335 или −1107

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5427 и 5428 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4669 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3679 и 3680 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 672.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 81 година се протега во 2555 и 2556, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2615 и 2616 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 462. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 724 и 723 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...