< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

74 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 74. година пред новата ера, 74. од првиот милениум п.н.е., 74. од 1 век п.н.е. и петта од 70-тите п.н.е.

75 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар75 п.н.е.
LXXIV п.н.е.
Ab urbe condita679
Староегипетска ераXXXIII династија, 249
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 6
Старогрчка ера176.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4676
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−667
Берберски календар876
Будистички календар470
Бурмански календар−712
Византиски календар5434–5435
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2622 или 2562
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2623 или 2563
Коптски календар−358 – −357
Етиопски календар−82 – −81
Еврејски календар3686–3687
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−18 – −17
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3026–3027
Холоценски календар9926
Ирански календар696 п.п. – 695 п.п.
Исламски календар717 п.х. – 716 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2259
Мингуо-календар1986 пред Р. Кина
民前1986年
Нанакшахи−1542
Селевкидски календар237/238 г.г.
Тајландски сончев календар468–469
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
52 или −329 или −1101
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
53 или −328 или −1100

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5434 и 5435 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4676 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3686 и 3687 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 679.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 74 година се протега во 2562 и 2563, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2622 и 2623 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 469. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 716 и 715 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...