< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

57 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 57. година пред новата ера, 57. од првиот милениум п.н.е., 57. од 1 век п.н.е. и осма од 50-тите п.н.е.

58 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар58 п.н.е.
LVII п.н.е.
Ab urbe condita696
Староегипетска ераXXXIII династија, 266
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 23
Старогрчка ера180.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4693
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−650
Берберски календар893
Будистички календар487
Бурмански календар−695
Византиски календар5451–5452
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2639 или 2579
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
2640 или 2580
Коптски календар−341 – −340
Етиопски календар−65 – −64
Еврејски календар3703–3704
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1 – 0
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3043–3044
Холоценски календар9943
Ирански календар679 п.п. – 678 п.п.
Исламски календар700 п.х. – 699 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2276
Мингуо-календар1969 пред Р. Кина
民前1969年
Нанакшахи−1525
Селевкидски календар254/255 г.г.
Тајландски сончев календар485–486
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
69 или −312 или −1084
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
70 или −311 или −1083

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5451 и 5452 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4693 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3703 и 3704 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 696.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 57 година се протега во 2579 и 2580, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2639 и 2640 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 486. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 699 и 698 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...