< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

69 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 69. година пред новата ера, 69. од првиот милениум п.н.е., 69. од 1 век п.н.е. и последна од 60-тите п.н.е.

70 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар70 п.н.е.
LXIX п.н.е.
Ab urbe condita684
Староегипетска ераXXXIII династија, 254
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 11
Старогрчка ера177.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4681
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−662
Берберски календар881
Будистички календар475
Бурмански календар−707
Византиски календар5439–5440
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2627 или 2567
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2628 или 2568
Коптски календар−353 – −352
Етиопски календар−77 – −76
Еврејски календар3691–3692
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−13 – −12
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3031–3032
Холоценски календар9931
Ирански календар691 п.п. – 690 п.п.
Исламски календар712 п.х. – 711 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2264
Мингуо-календар1981 пред Р. Кина
民前1981年
Нанакшахи−1537
Селевкидски календар242/243 г.г.
Тајландски сончев календар473–474
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
57 или −324 или −1096
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
58 или −323 или −1095

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5439 и 5440 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4681 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3691 и 3692 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 684.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 69 година се протега во 2567 и 2568, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2627 и 2628 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 474. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 711 и 710 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...