< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

47 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 47. година пред новата ера, 47. од првиот милениум п.н.е., 47. од 1 век п.н.е. и осма од 40-тите п.н.е.

48 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар48 п.н.е.
XLVII п.н.е.
Ab urbe condita706
Староегипетска ераXXXIII династија, 276
- ФараонКлеопатра VII, 4
Старогрчка ера183. олимпијада (победник
Асирски календар4703
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−640
Берберски календар903
Будистички календар497
Бурмански календар−685
Византиски календар5461–5462
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
2649 или 2589
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
2650 или 2590
Коптски календар−331 – −330
Етиопски календар−55 – −54
Еврејски календар3713–3714
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера9–10
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3053–3054
Холоценски календар9953
Ирански календар669 п.п. – 668 п.п.
Исламски календар690 п.х. – 689 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2286
Мингуо-календар1959 пред Р. Кина
民前1959年
Нанакшахи−1515
Селевкидски календар264/265 г.г.
Тајландски сончев календар495–496
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
79 или −302 или −1074
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
80 или −301 или −1073

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5461 и 5462 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4703 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3713 и 3714 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 706.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 47 година се протега во 2589 и 2590, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2649 и 2650 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 496. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 689 и 688 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...