< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

23 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 23. година пред новата ера, 23. од првиот милениум п.н.е., 23. од 1 век п.н.е. и четвртта од 20-тите п.н.е.

24 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар24 п.н.е.
XXIII п.н.е.
Ab urbe condita730
Старогрчка ера189. олимпијада (победник
Асирски календар4727
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−616
Берберски календар927
Будистички календар521
Бурмански календар−661
Византиски календар5485–5486
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2673 или 2613
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2674 или 2614
Коптски календар−307 – −306
Етиопски календар−31 – −30
Еврејски календар3737–3738
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера33–34
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3077–3078
Холоценски календар9977
Ирански календар645 п.п. – 644 п.п.
Исламски календар665 п.х. – 664 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар24 п.н.е.
XXIII п.н.е.
Корејски календар2310
Мингуо-календар1935 пред Р. Кина
民前1935年
Нанакшахи−1491
Селевкидски календар288/289 г.г.
Тајландски сончев календар519–520
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
103 или −278 или −1050
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
104 или −277 или −1049

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5485 и 5486 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4727 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3737 и 3738 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 730.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 23 година се протега во 2613 и 2614, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2673 и 2674 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 520. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 664 и 663 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...