< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

21 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 21. година пред новата ера, 21. од првиот милениум п.н.е., 21. од 1 век п.н.е. и втора од 20-тите п.н.е.

22 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар22 п.н.е.
XXI п.н.е.
Ab urbe condita732
Старогрчка ера189.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4729
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−614
Берберски календар929
Будистички календар523
Бурмански календар−659
Византиски календар5487–5488
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2675 или 2615
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2676 или 2616
Коптски календар−305 – −304
Етиопски календар−29 – −28
Еврејски календар3739–3740
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера35–36
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3079–3080
Холоценски календар9979
Ирански календар643 п.п. – 642 п.п.
Исламски календар663 п.х. – 662 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар22 п.н.е.
XXI п.н.е.
Корејски календар2312
Мингуо-календар1933 пред Р. Кина
民前1933年
Нанакшахи−1489
Селевкидски календар290/291 г.г.
Тајландски сончев календар521–522
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
105 или −276 или −1048
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
106 или −275 или −1047

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5487 и 5488 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4729 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3739 и 3740 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 732.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 21 година се протега во 2615 и 2616, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2675 и 2676 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 522. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 662 и 661 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...