< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

29 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 29. година пред новата ера, 29. од првиот милениум п.н.е., 29. од 1 век п.н.е. и последна од 20-тите п.н.е.

30 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар30 п.н.е.
XXIX п.н.е.
Ab urbe condita724
Староегипетска ераXXXIII династија, 294
- ФараонКлеопатра VII, 22
Старогрчка ера187.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4721
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−622
Берберски календар921
Будистички календар515
Бурмански календар−667
Византиски календар5479–5480
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2667 или 2607
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2668 или 2608
Коптски календар−313 – −312
Етиопски календар−37 – −36
Еврејски календар3731–3732
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера27–28
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3071–3072
Холоценски календар9971
Ирански календар651 п.п. – 650 п.п.
Исламски календар671 п.х. – 670 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар30 п.н.е.
XXIX п.н.е.
Корејски календар2304
Мингуо-календар1941 пред Р. Кина
民前1941年
Нанакшахи−1497
Селевкидски календар282/283 г.г.
Тајландски сончев календар513–514
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
97 или −284 или −1056
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
98 или −283 или −1055

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5479 и 5480 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4721 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3731 и 3732 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 724.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 29 година се протега во 2607 и 2608, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2667 и 2668 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 514. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 670 и 669 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...