< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

70 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 70. година пред новата ера, 70. од првиот милениум п.н.е., 70. од 1 век п.н.е. и прва од 70-тите п.н.е.

71 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар71 п.н.е.
LXX п.н.е.
Ab urbe condita683
Староегипетска ераXXXIII династија, 253
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 10
Старогрчка ера177.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4680
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−663
Берберски календар880
Будистички календар474
Бурмански календар−708
Византиски календар5438–5439
Кинески календар己酉(зем. петел)
2626 или 2566
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
2627 или 2567
Коптски календар−354 – −353
Етиопски календар−78 – −77
Еврејски календар3690–3691
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−14 – −13
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3030–3031
Холоценски календар9930
Ирански календар692 п.п. – 691 п.п.
Исламски календар713 п.х. – 712 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2263
Мингуо-календар1982 пред Р. Кина
民前1982年
Нанакшахи−1538
Селевкидски календар241/242 г.г.
Тајландски сончев календар472–473
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
56 или −325 или −1097
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
57 или −324 или −1096

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5438 и 5439 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4680 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3690 и 3691 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 683.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 70 година се протега во 2566 и 2567, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2626 и 2627 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 473. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 712 и 711 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...