< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

95 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 95. година пред новата ера, 95. од првиот милениум п.н.е., 95. од 1 век п.н.е. и шеста од 90-тите п.н.е.

96 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар96 п.н.е.
XCV п.н.е.
Ab urbe condita658
Староегипетска ераXXXIII династија, 228
- ФараонПтоломеј X Александар, 12
Старогрчка ера1711. олимпијада (победник
Асирски календар4655
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−688
Берберски календар855
Будистички календар449
Бурмански календар−733
Византиски календар5413–5414
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2601 или 2541
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2602 или 2542
Коптски календар−379 – −378
Етиопски календар−103 – −102
Еврејски календар3665–3666
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−39 – −38
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3005–3006
Холоценски календар9905
Ирански календар717 п.п. – 716 п.п.
Исламски календар739 п.х. – 738 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2238
Мингуо-календар2007 пред Р. Кина
民前2007年
Нанакшахи−1563
Селевкидски календар216/217 г.г.
Тајландски сончев календар447–448
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
31 или −350 или −1122
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
32 или −349 или −1121

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5413 и 5414 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4655 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3665 и 3666 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 658.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 95 година се протега во 2541 и 2542, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2601 и 2602 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 448. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 738 и 737 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...