< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

32 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 32. година пред новата ера, 32. од првиот милениум п.н.е., 32. од 1 век п.н.е. и трета од 30-тите п.н.е.

33 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар33 п.н.е.
XXXII п.н.е.
Ab urbe condita721
Староегипетска ераXXXIII династија, 291
- ФараонКлеопатра VII, 19
Старогрчка ера186.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4718
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−625
Берберски календар918
Будистички календар512
Бурмански календар−670
Византиски календар5476–5477
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2664 или 2604
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2665 или 2605
Коптски календар−316 – −315
Етиопски календар−40 – −39
Еврејски календар3728–3729
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера24–25
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3068–3069
Холоценски календар9968
Ирански календар654 п.п. – 653 п.п.
Исламски календар674 п.х. – 673 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар33 п.н.е.
XXXII п.н.е.
Корејски календар2301
Мингуо-календар1944 пред Р. Кина
民前1944年
Нанакшахи−1500
Селевкидски календар279/280 г.г.
Тајландски сончев календар510–511
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
94 или −287 или −1059
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
95 или −286 или −1058

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5476 и 5477 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4718 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3728 и 3729 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 721.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 32 година се протега во 2604 и 2605, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2664 и 2665 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 511. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 673 и 672 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...