< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

1 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1. година пред новата ера, 1. од првиот милениум п.н.е., 1. од 1 век п.н.е. и прва од 0-тите п.н.е.

1 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1 п.н.е.
N
Ab urbe condita753
Старогрчка ера194.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4750
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−593
Берберски календар950
Будистички календар544
Бурмански календар−638
Византиски календар5508–5509
Кинески календар己未(зем. коза)
2696 или 2636
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
2697 или 2637
Коптски календар−284 – −283
Етиопски календар−8 – −7
Еврејски календар3760–3761
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера56–57
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3100–3101
Холоценски календар10000
Ирански календар622 п.п. – 621 п.п.
Исламски календар641 п.х. – 640 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар1 п.н.е.
N
Корејски календар2333
Мингуо-календар1912 пред Р. Кина
民前1912年
Нанакшахи−1468
Селевкидски календар311/312 г.г.
Тајландски сончев календар542–543
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
126 или −255 или −1027
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
127 или −254 или −1026

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5507 и 5508 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4749 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3759 и 3760 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 752.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1 година се протега во 2635 и 2636, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2695 и 2696 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 542. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 641 и 640 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...