< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

73 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 73. година пред новата ера, 73. од првиот милениум п.н.е., 73. од 1 век п.н.е. и четвртта од 70-тите п.н.е.

74 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар74 п.н.е.
LXXIII п.н.е.
Ab urbe condita680
Староегипетска ераXXXIII династија, 250
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 7
Старогрчка ера176.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4677
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−666
Берберски календар877
Будистички календар471
Бурмански календар−711
Византиски календар5435–5436
Кинески календар丙午(огн. коњ)
2623 или 2563
    — до —
丁未年 (огн. коза)
2624 или 2564
Коптски календар−357 – −356
Етиопски календар−81 – −80
Еврејски календар3687–3688
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−17 – −16
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3027–3028
Холоценски календар9927
Ирански календар695 п.п. – 694 п.п.
Исламски календар716 п.х. – 715 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2260
Мингуо-календар1985 пред Р. Кина
民前1985年
Нанакшахи−1541
Селевкидски календар238/239 г.г.
Тајландски сончев календар469–470
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
53 или −328 или −1100
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
54 или −327 или −1099

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5435 и 5436 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4677 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3687 и 3688 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 680.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 73 година се протега во 2563 и 2564, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2623 и 2624 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 470. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 715 и 714 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...