< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

43 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 43. година пред новата ера, 43. од првиот милениум п.н.е., 43. од 1 век п.н.е. и четвртта од 40-тите п.н.е.

44 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар44 п.н.е.
XLIII п.н.е.
Ab urbe condita710
Староегипетска ераXXXIII династија, 280
- ФараонКлеопатра VII, 8
Старогрчка ера184. олимпијада (победник
Асирски календар4707
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−636
Берберски календар907
Будистички календар501
Бурмански календар−681
Византиски календар5465–5466
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2653 или 2593
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2654 или 2594
Коптски календар−327 – −326
Етиопски календар−51 – −50
Еврејски календар3717–3718
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера13–14
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3057–3058
Холоценски календар9957
Ирански календар665 п.п. – 664 п.п.
Исламски календар685 п.х. – 684 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар44 п.н.е.
XLIII п.н.е.
Корејски календар2290
Мингуо-календар1955 пред Р. Кина
民前1955年
Нанакшахи−1511
Селевкидски календар268/269 г.г.
Тајландски сончев календар499–500
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
83 или −298 или −1070
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
84 или −297 или −1069

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5465 и 5466 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4707 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3717 и 3718 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 710.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 43 година се протега во 2593 и 2594, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2653 и 2654 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 500. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 684 и 683 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...