< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

37 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 37. година пред новата ера, 37. од првиот милениум п.н.е., 37. од 1 век п.н.е. и осма од 30-тите п.н.е.

38 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар38 п.н.е.
XXXVII п.н.е.
Ab urbe condita716
Староегипетска ераXXXIII династија, 286
- ФараонКлеопатра VII, 14
Старогрчка ера185.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4713
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−630
Берберски календар913
Будистички календар507
Бурмански календар−675
Византиски календар5471–5472
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2659 или 2599
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2660 или 2600
Коптски календар−321 – −320
Етиопски календар−45 – −44
Еврејски календар3723–3724
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера19–20
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3063–3064
Холоценски календар9963
Ирански календар659 п.п. – 658 п.п.
Исламски календар679 п.х. – 678 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар38 п.н.е.
XXXVII п.н.е.
Корејски календар2296
Мингуо-календар1949 пред Р. Кина
民前1949年
Нанакшахи−1505
Селевкидски календар274/275 г.г.
Тајландски сончев календар505–506
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
89 или −292 или −1064
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
90 или −291 или −1063

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5471 и 5472 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4713 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3723 и 3724 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 716.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 37 година се протега во 2599 и 2600, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2659 и 2660 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 506. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 678 и 677 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...