< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

52 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 52. година пред новата ера, 52. од првиот милениум п.н.е., 52. од 1 век п.н.е. и трета од 50-тите п.н.е.

53 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар53 п.н.е.
LII п.н.е.
Ab urbe condita701
Староегипетска ераXXXIII династија, 271
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 28
Старогрчка ера1811.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4698
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−645
Берберски календар898
Будистички календар492
Бурмански календар−690
Византиски календар5456–5457
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
2644 или 2584
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
2645 или 2585
Коптски календар−336 – −335
Етиопски календар−60 – −59
Еврејски календар3708–3709
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера4–5
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3048–3049
Холоценски календар9948
Ирански календар674 п.п. – 673 п.п.
Исламски календар695 п.х. – 694 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2281
Мингуо-календар1964 пред Р. Кина
民前1964年
Нанакшахи−1520
Селевкидски календар259/260 г.г.
Тајландски сончев календар490–491
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
74 или −307 или −1079
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
75 или −306 или −1078

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5456 и 5457 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4698 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3708 и 3709 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 701.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 52 година се протега во 2584 и 2585, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2644 и 2645 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 491. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 694 и 693 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...