< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

90 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 90. година пред новата ера, 90. од првиот милениум п.н.е., 90. од 1 век п.н.е. и прва од 90-тите п.н.е.

91 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар91 п.н.е.
XC п.н.е.
Ab urbe condita663
Староегипетска ераXXXIII династија, 233
- ФараонПтоломеј X Александар, 17
Старогрчка ера172.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4660
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−683
Берберски календар860
Будистички календар454
Бурмански календар−728
Византиски календар5418–5419
Кинески календар己丑(зем. вол)
2606 или 2546
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
2607 или 2547
Коптски календар−374 – −373
Етиопски календар−98 – −97
Еврејски календар3670–3671
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−34 – −33
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3010–3011
Холоценски календар9910
Ирански календар712 п.п. – 711 п.п.
Исламски календар734 п.х. – 733 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2243
Мингуо-календар2002 пред Р. Кина
民前2002年
Нанакшахи−1558
Селевкидски календар221/222 г.г.
Тајландски сончев календар452–453
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
36 или −345 или −1117
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
37 или −344 или −1116

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5418 и 5419 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4660 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3670 и 3671 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 663.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 90 година се протега во 2546 и 2547, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2606 и 2607 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 453. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 733 и 732 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...