< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

75 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 75. година пред новата ера, 75. од првиот милениум п.н.е., 75. од 1 век п.н.е. и шеста од 70-тите п.н.е.

76 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар76 п.н.е.
LXXV п.н.е.
Ab urbe condita678
Староегипетска ераXXXIII династија, 248
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 5
Старогрчка ера176. олимпијада (победник
Асирски календар4675
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−668
Берберски календар875
Будистички календар469
Бурмански календар−713
Византиски календар5433–5434
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
2621 или 2561
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
2622 или 2562
Коптски календар−359 – −358
Етиопски календар−83 – −82
Еврејски календар3685–3686
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−19 – −18
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3025–3026
Холоценски календар9925
Ирански календар697 п.п. – 696 п.п.
Исламски календар718 п.х. – 717 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2258
Мингуо-календар1987 пред Р. Кина
民前1987年
Нанакшахи−1543
Селевкидски календар236/237 г.г.
Тајландски сончев календар467–468
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
51 или −330 или −1102
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
52 или −329 или −1101

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5433 и 5434 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4675 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3685 и 3686 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 678.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 75 година се протега во 2561 и 2562, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2621 и 2622 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 468. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 717 и 716 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...