< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

35 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 35. година пред новата ера, 35. од првиот милениум п.н.е., 35. од 1 век п.н.е. и шеста од 30-тите п.н.е.

36 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар36 п.н.е.
XXXV п.н.е.
Ab urbe condita718
Староегипетска ераXXXIII династија, 288
- ФараонКлеопатра VII, 16
Старогрчка ера186. олимпијада (победник
Асирски календар4715
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−628
Берберски календар915
Будистички календар509
Бурмански календар−673
Византиски календар5473–5474
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2661 или 2601
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2662 или 2602
Коптски календар−319 – −318
Етиопски календар−43 – −42
Еврејски календар3725–3726
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера21–22
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3065–3066
Холоценски календар9965
Ирански календар657 п.п. – 656 п.п.
Исламски календар677 п.х. – 676 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар36 п.н.е.
XXXV п.н.е.
Корејски календар2298
Мингуо-календар1947 пред Р. Кина
民前1947年
Нанакшахи−1503
Селевкидски календар276/277 г.г.
Тајландски сончев календар507–508
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
91 или −290 или −1062
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
92 или −289 или −1061

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5473 и 5474 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4715 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3725 и 3726 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 718.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 35 година се протега во 2601 и 2602, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2661 и 2662 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 508. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 676 и 675 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...