< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

5 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 5. година пред новата ера, 5. од првиот милениум п.н.е., 5. од 1 век п.н.е. и петта од 0-тите п.н.е.

6 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар6 п.н.е.
V п.н.е.
Ab urbe condita748
Старогрчка ера193.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4745
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−598
Берберски календар945
Будистички календар539
Бурмански календар−643
Византиски календар5503–5504
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2691 или 2631
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2692 или 2632
Коптски календар−289 – −288
Етиопски календар−13 – −12
Еврејски календар3755–3756
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера51–52
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3095–3096
Холоценски календар9995
Ирански календар627 п.п. – 626 п.п.
Исламски календар646 п.х. – 645 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар6 п.н.е.
V п.н.е.
Корејски календар2328
Мингуо-календар1917 пред Р. Кина
民前1917年
Нанакшахи−1473
Селевкидски календар306/307 г.г.
Тајландски сончев календар537–538
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
121 или −260 или −1032
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
122 или −259 или −1031

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5503 и 5504 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4745 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3755 и 3756 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 748.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 5 година се протега во 2631 и 2632, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2691 и 2692 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 538. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 645 и 644 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...