< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

85 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 85. година пред новата ера, 85. од првиот милениум п.н.е., 85. од 1 век п.н.е. и шеста од 80-тите п.н.е.

86 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар86 п.н.е.
LXXXV п.н.е.
Ab urbe condita668
Староегипетска ераXXXIII династија, 238
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 3
Старогрчка ера173.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4665
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−678
Берберски календар865
Будистички календар459
Бурмански календар−723
Византиски календар5423–5424
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2611 или 2551
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2612 или 2552
Коптски календар−369 – −368
Етиопски календар−93 – −92
Еврејски календар3675–3676
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−29 – −28
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3015–3016
Холоценски календар9915
Ирански календар707 п.п. – 706 п.п.
Исламски календар729 п.х. – 728 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2248
Мингуо-календар1997 пред Р. Кина
民前1997年
Нанакшахи−1553
Селевкидски календар226/227 г.г.
Тајландски сончев календар457–458
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
41 или −340 или −1112
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
42 или −339 или −1111

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5423 и 5424 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4665 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3675 и 3676 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 668.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 85 година се протега во 2551 и 2552, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2611 и 2612 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 458. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 728 и 727 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...