< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

94 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 94. година пред новата ера, 94. од првиот милениум п.н.е., 94. од 1 век п.н.е. и петта од 90-тите п.н.е.

95 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар95 п.н.е.
XCIV п.н.е.
Ab urbe condita659
Староегипетска ераXXXIII династија, 229
- ФараонПтоломеј X Александар, 13
Старогрчка ера1711.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4656
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−687
Берберски календар856
Будистички календар450
Бурмански календар−732
Византиски календар5414–5415
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2602 или 2542
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2603 или 2543
Коптски календар−378 – −377
Етиопски календар−102 – −101
Еврејски календар3666–3667
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−38 – −37
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3006–3007
Холоценски календар9906
Ирански календар716 п.п. – 715 п.п.
Исламски календар738 п.х. – 737 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2239
Мингуо-календар2006 пред Р. Кина
民前2006年
Нанакшахи−1562
Селевкидски календар217/218 г.г.
Тајландски сончев календар448–449
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
32 или −349 или −1121
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
33 или −348 или −1120

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5414 и 5415 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4656 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3666 и 3667 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 659.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 94 година се протега во 2542 и 2543, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2602 и 2603 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 449. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 737 и 736 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...