< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

33 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 33. година пред новата ера, 33. од првиот милениум п.н.е., 33. од 1 век п.н.е. и четвртта од 30-тите п.н.е.

34 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар34 п.н.е.
XXXIII п.н.е.
Ab urbe condita720
Староегипетска ераXXXIII династија, 290
- ФараонКлеопатра VII, 18
Старогрчка ера186.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4717
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−626
Берберски календар917
Будистички календар511
Бурмански календар−671
Византиски календар5475–5476
Кинески календар丙戌(огн. куче)
2663 или 2603
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
2664 или 2604
Коптски календар−317 – −316
Етиопски календар−41 – −40
Еврејски календар3727–3728
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера23–24
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3067–3068
Холоценски календар9967
Ирански календар655 п.п. – 654 п.п.
Исламски календар675 п.х. – 674 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар34 п.н.е.
XXXIII п.н.е.
Корејски календар2300
Мингуо-календар1945 пред Р. Кина
民前1945年
Нанакшахи−1501
Селевкидски календар278/279 г.г.
Тајландски сончев календар509–510
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
93 или −288 или −1060
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
94 или −287 или −1059

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5475 и 5476 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4717 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3727 и 3728 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 720.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 33 година се протега во 2603 и 2604, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2663 и 2664 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 510. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 674 и 673 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...