< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

34 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 34. година пред новата ера, 34. од првиот милениум п.н.е., 34. од 1 век п.н.е. и петта од 30-тите п.н.е.

35 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар35 п.н.е.
XXXIV п.н.е.
Ab urbe condita719
Староегипетска ераXXXIII династија, 289
- ФараонКлеопатра VII, 17
Старогрчка ера186.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4716
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−627
Берберски календар916
Будистички календар510
Бурмански календар−672
Византиски календар5474–5475
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2662 или 2602
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2663 или 2603
Коптски календар−318 – −317
Етиопски календар−42 – −41
Еврејски календар3726–3727
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера22–23
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3066–3067
Холоценски календар9966
Ирански календар656 п.п. – 655 п.п.
Исламски календар676 п.х. – 675 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар35 п.н.е.
XXXIV п.н.е.
Корејски календар2299
Мингуо-календар1946 пред Р. Кина
民前1946年
Нанакшахи−1502
Селевкидски календар277/278 г.г.
Тајландски сончев календар508–509
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
92 или −289 или −1061
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
93 или −288 или −1060

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5474 и 5475 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4716 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3726 и 3727 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 719.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 34 година се протега во 2602 и 2603, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2662 и 2663 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 509. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 675 и 674 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...