< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

83 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 83. година пред новата ера, 83. од првиот милениум п.н.е., 83. од 1 век п.н.е. и четвртта од 80-тите п.н.е.

84 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар84 п.н.е.
LXXXIII п.н.е.
Ab urbe condita670
Староегипетска ераXXXIII династија, 240
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 5
Старогрчка ера174. олимпијада (победник
Асирски календар4667
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−676
Берберски календар867
Будистички календар461
Бурмански календар−721
Византиски календар5425–5426
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2613 или 2553
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2614 или 2554
Коптски календар−367 – −366
Етиопски календар−91 – −90
Еврејски календар3677–3678
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−27 – −26
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3017–3018
Холоценски календар9917
Ирански календар705 п.п. – 704 п.п.
Исламски календар727 п.х. – 726 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2250
Мингуо-календар1995 пред Р. Кина
民前1995年
Нанакшахи−1551
Селевкидски календар228/229 г.г.
Тајландски сончев календар459–460
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
43 или −338 или −1110
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
44 или −337 или −1109

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5425 и 5426 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4667 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3677 и 3678 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 670.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 83 година се протега во 2553 и 2554, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2613 и 2614 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 460. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 726 и 725 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...