< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

77 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 77. година пред новата ера, 77. од првиот милениум п.н.е., 77. од 1 век п.н.е. и осма од 70-тите п.н.е.

78 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар78 п.н.е.
LXXVII п.н.е.
Ab urbe condita676
Староегипетска ераXXXIII династија, 246
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 3
Старогрчка ера175.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4673
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−670
Берберски календар873
Будистички календар467
Бурмански календар−715
Византиски календар5431–5432
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
2619 или 2559
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
2620 или 2560
Коптски календар−361 – −360
Етиопски календар−85 – −84
Еврејски календар3683–3684
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−21 – −20
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3023–3024
Холоценски календар9923
Ирански календар699 п.п. – 698 п.п.
Исламски календар720 п.х. – 719 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2256
Мингуо-календар1989 пред Р. Кина
民前1989年
Нанакшахи−1545
Селевкидски календар234/235 г.г.
Тајландски сончев календар465–466
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
49 или −332 или −1104
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
50 или −331 или −1103

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5431 и 5432 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4673 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3683 и 3684 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 676.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 77 година се протега во 2559 и 2560, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2619 и 2620 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 466. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 719 и 718 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...