< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

68 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 68. година пред новата ера, 68. од првиот милениум п.н.е., 68. од 1 век п.н.е. и деветта од 60-тите п.н.е.

69 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар69 п.н.е.
LXVIII п.н.е.
Ab urbe condita685
Староегипетска ераXXXIII династија, 255
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 12
Старогрчка ера177.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4682
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−661
Берберски календар882
Будистички календар476
Бурмански календар−706
Византиски календар5440–5441
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2628 или 2568
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2629 или 2569
Коптски календар−352 – −351
Етиопски календар−76 – −75
Еврејски календар3692–3693
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−12 – −11
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3032–3033
Холоценски календар9932
Ирански календар690 п.п. – 689 п.п.
Исламски календар711 п.х. – 710 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2265
Мингуо-календар1980 пред Р. Кина
民前1980年
Нанакшахи−1536
Селевкидски календар243/244 г.г.
Тајландски сончев календар474–475
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
58 или −323 или −1095
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
59 или −322 или −1094

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5440 и 5441 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4682 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3692 и 3693 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 685.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 68 година се протега во 2568 и 2569, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2628 и 2629 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 475. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 710 и 709 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...